2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΑΞΟΥ

Επικοινωνείστε μαζί μας

>Σχολικά προγράμματα & δραστηριότητες

Ιστοσελίδα για το περιβάλλον

Με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα που αφορούν το περιβάλλον του τόπου τους, πραγματοποιήθηκε αυτό το πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης. Οι μαθητές επισκέφτηκαν τόπους με ιδιαίτερο φυσικό κάλος μαθαίνοντας να εκτιμούν την ομορφιά της φύσης στο νησί μας. Παρατήρησαν και κατέγραψαν μερικά από  τα  σχετικά με το περιβάλλον προβλήματα. Συγκέντρωσαν επίσης χρήσιμες και σχετικές με τα θέματα που μελέτησαν πληροφορίες.

Η ομάδα αφού συγκέντρωσε όλο το υλικό, το ψηφιοποίησε. Τέλος σχεδίασε τη μορφή της ιστοσελίδας και επεξεργάστηκε ηλεκτρονικά τις εικόνες και τα δομικά υλικά της.

Υπεύθυνες καθηγήτριες είναι η Σοφία Κρητικού που επιμελήθηκε το πρόγραμμα στο σύνολό του και η Μαργαρίτα Μπαρδάνη η οποία κατασκεύασε την ιστοσελίδα και την ανέβασε στο παγκόσμιο ιστό.

Συμμετείχαν 17 μαθητές από τη Γ’ τάξη.

Αυλή του σχολείου

Είναι πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης  που στόχο έχει την διαμόρφωση και λειτουργική βελτίωση του χώρου της αυλής.

Υπεύθυνοι καθηγητές είναι  η Παναγιώτα Ξηρογιάννη, η Βάϊα Πεταλά και ο Στέφανος Κληρονόμος.

Συμμετέχουν μαθητές από την Α’ κ Β’ τάξη.

Το κάστρο της Νάξου και ο περιβάλλων χώρος του

Είναι πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης στο οποίο μελετήθηκε η ιστορία του κάστρου η αρχιτεκτονική του, οι εκπαιδευτικές σχολές που λειτούργησαν μέσα σε αυτό.

Το πρόγραμμα αυτό εντάσσεται και σε πρόγραμμα της UNESCO που αφορά σε μνημεία παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς.

Υπεύθυνες καθηγήτριες είναι η Μάχη Κουφογιώργου και η Δώρα Ρήγα.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν μαθητές της Γ’ Γυμνασίου.

Ανακύκλωση

Πρόκειται για ένα συνεχιζόμενο πρόγραμμα ανακύκλωσης χαρτιού και αλουμινίου.

Συνεργαστήκαμε με το γυμνάσιο Κουφονησίου το οποίο μας έστειλε χαρτί για ανακύκλωση. Από τη προηγούμενη χρονιά η ποσότητα υπολογίζεται σε περίπου 1,5 τόνο και δόθηκε σε ιδιώτη. Φέτος συνεχίζεται η συλλογή χαρτιού και αλουμινίου.

Έχουν γίνει ενημερώσεις μέσω δελτίων τύπου αναφορικά με το πρόγραμμα και έχουν συμπληρωθεί ερωτηματολόγια από τους μαθητές και τα αποτελέσματα βρίσκονται στην τελική επεξεργασία. Επίσης, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο εργοστάσιο του βιολογικού καθαρισμού του Δήμου Νάξου.

Το πρόγραμμα θα συνεχιστεί και την επόμενη χρονιά με την προσθήκη: μελέτη των ήπιων μορφών ενέργειας.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Βάϊα Πεταλά, Νίκος Κρητικός.

Συμμετέχουν όλοι οι μαθητές σε συνεργασία και συντονισμό των 5 μελών Συμβουλίων.

Θεατρικό Εργαστήρι

Φέτος ασχοληθήκαμε με λαϊκά, παραδοσιακά παραμύθια των Κυκλάδων. Διαβάστηκαν διάφορα παραμύθια, προσεγγίστηκαν ερμηνευτικά και επιλέχτηκαν δυο «Η Τυχερή», παραμύθι της Νάξου και «Η Κυρά Θάλασσα», παραμύθι της Σαντορίνης που δραματοποιήθηκαν σε συνεργασία με τους μαθητές. Επίσης η θεατρική ομάδα συμμετείχε στους θεατρικούς αγώνες Κυκλάδων που διενεργήθηκαν στην Σύρο στις 12 Απριλίου 2005.

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες είναι η Μάχη Κουφογιώργου και η Δώρα Ρήγα. Εξωτερικοί συνεργάτες είναι η Λίνα Σοφιανού και  ο Μανόλης Αλμπάνης.

Η θεατρική ομάδα απαρτίζεται από 30 μαθητές και των τριών τάξεων.

Διακρίσεις

1.      Εφτά μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν το Σάββατο 9 Απριλίου στους Προκριματικούς Πανελλήνιους αγώνες ζωγραφικής με θέμα «Εικόνες του Σήμερα».  Οι αγώνες διεξήχθησαν στο Λύκειο Νάξου. Η μαθήτρια Πέτια Μπαλτζοιήσκα πήρε το 1ο βραβείο στις Κυκλάδες και θα συμμετέχει στη τελική φάση.

2.      Το σχολείο μας συμμετείχε στον 9ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό μέσω Internet, «ΛΥΣΙΑΣ 2005». Οι μαθητές Γρατσίας Δημήτρης και Κοντόπουλος Οδυσσέας της Β’ τάξης, καθώς και ο Τουλούπης Γαβριήλ της Γ’ τάξης, προκρίθηκαν στην τελική φάση του Διαγωνισμού.

Αδελφοποίηση

Αυτή τη σχολική χρονιά το σχολείο μας ξεκίνησε πρόγραμμα αδελφοποίησης με το Istituto Comprensivo Statate του Giardini di Naxos της Σικελίας που θα καταλήξει σε ανταλλαγή μαθητών. Κατά την διάρκεια της χρονιάς έγιναν δραστηριότητες από τους μαθητές και των δύο σχολείων όπως έκθεση ζωγραφικής με θέμα <<Νάξος χθες και σήμερα>> και έκθεση φωτογραφίας με θέμα <<  Νάξος: οι τόποι και οι άνθρωποι >> τις οποίες επιμελήθηκε ο κ. Μιχάλης Πολυκρέτης.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Νίκος Κρητικός, Μάχη Κουφογιώργου, Δώρα Ρήγα.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν  μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου.