ΗΛΙΟΣ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ

Η περιβαλλοντική ομάδα του 2ου Γυμνασίου Νάξου, κατά το σχολικό έτος 2005-6

ασχολήθηκε με το θέμα  «Ήλιος και Υγεία» με σκοπό να γνωρίσουν οι μαθητές τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του ήλιου για την υγεία του ανθρώπου. Οι μαθητές αφού ερεύνησαν το θέμα, δημιούργησαν μία πρωτότυπη κατασκευή παρουσίασης του θέματος κι ένα εκπαιδευτικό παιχνίδι.

Η κατασκευή θύμιζε τηλεόραση. Αυτή περιείχε δυο κυλίνδρους που στρεφόμενοι αναδίπλωναν το σχετικό κείμενο, το οποίο είχαν τυπώσει και πλαστικοποιήσει. Μια παρόμοια διάταξη χρησιμοποιούσαν οι Βυζαντινοί για την ανάγνωση εκκλησιαστικών ύμνων και την ονόμαζαν “ειλητάριο” γι αυτό και η ομάδα ονόμασε την κατασκευή «το ειλητάριο του ήλιου».

Το εκπαιδευτικό παιχνίδι που δημιούργησαν το ονόμασαν “Παίξτε με τον ήλιο”. Αυτό είχε ένα ταμπλό που απεικόνιζε τον ήλιο και κάρτες σχετικών με το θέμα ερωτήσεων καθώς και κάρτες με ποινές και πριμοδοτήσεις.

Η ομάδα με τις  δυο εργασίες συμμετείχε στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό με θέμα «Ήλιος και Ζωή» που διοργάνωσε η Διευθ/νση Δευτ/θμιας Εκπ/σης Νομού Δωδεκανήσου.  Στην ενότητα «Ήλιος και Υγεία» το σχολείο μας απέσπασε το πρώτο βραβείο.

Η υπεύθυνη καθηγήτρια κ. Σοφία Κρητικού και οι μαθητές  (οι οποίοι κληρώθηκαν) Αβραμίδη Βάσω,  Γρατσίας Δημήτρης,  Γεωργιλάκη Μαρία, Κοντόπουλος Οδυσσέας,  Καραμανή Σοφία,  Μπαλτίυσκα Πέτια,  Κουτσοκέρη Σοφία Παπακωνσταντή Άννα Μαρία ταξίδεψαν στη

Ρόδο όπου παρουσίασαν την εργασία στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου. Στις 29 Μαρτίου ταξίδεψαν μέχρι το Καστελόριζο όπου εκεί είχαν τη μοναδική εμπειρία να παρακολουθήσουν την ολική έκλειψη ηλίου. Τα έξοδα του ταξιδιού καλύφθηκαν από τη ΔΔΕ Δωδεκανήσου.

Την εκδρομή συνόδευσε με δικά της έξοδα και η κ. Σοφία Οικονόμου.

Η παρουσίαση στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου